نورپردازی-فروشگاه

با توجه به شروع فصل زمستان و پررنگ شدن نقش نورهای مصنوعی در تامین روشنایی , و نیاز جامعه در این خصوص توضیحات مختصری در مورد نورپردازی فروشگاه ها و اصول اولیه آن به شرح ذیل تقدیم میگردد:

دکوریشن سهم عمده‌ای در جلب و جذب مشتری دارد. در کشور ما شاید دکور تنها به ساخت چند سازه ی چوبی ختم شود ولی باید دانست که میتوان تمام حواس مشتری را از لحظه ی ورود به فروشگاه در اختیار گرفت؛ دیداری شنیداری، بویایی و … بله حتی انتشار بوی داخل فروشگاه میتواند ابزاری برای معرفی فروشگاه باشد، شما هم پس از استشمام بوی چوب، نسبت به خریدن مصنوعات چوبی تحریک می شوید؟ فروشگاه‌ های بزرگ برای داشتن ویترین  و فضای جذاب‌تر با هم به رقابت می‌پردازند و خوب می‌دانند که داشتن ویترین جذاب‌تر و منحصربه‌ فرد تر یعنی جلب و جذب مشتری بیشتر و از طرفی هیچ چیز برای مشتریان آزار دهنده‌ تر از ظاهر یکسان و یکنواخت مغازه‌ها نیست.

از لحاظ دیداری, بطور کلی از نظر یک مشتری هر آنچه که در میدان دید او باشد ویترین فروشگاه است وتاثیر  آن در مغز فرد به برند آن فروشگاه و حتی کیفیت محصولات آن نسبت داده شده و در ذهن می ماند.

نورپردازی ویترین یکی از شیوه‌های موثر طراحی دکور و ویترین فروشگاههاست. در نورپردازی فروشگاه چراغ ها به دو منظور استفاده میشوند:

روشنایی و نورپردازی عمومی :در اکثر محیط های داخلی از عمده ترین اهداف اولیه نورپردازی، ایجاد امنیت , سهولت تردد, تامین روشنایی برای قابل رویت نمودن فضا وبهره وری و بازدهی پرسنل است و از شیوه های نور پردازی مختلفی مانند استفاده از چراغهای سقفی روکار و توکار ، آویزها و لوسترها، استند و آباژور و چراغهای سیلندری با نور هدایت شونده , انواع چراغ های نور مخفی و … برای تحقق این اهداف استفاده می شود. معمولا در فروشگاه های عمومی تأمین حداقل ۲۰۰  لوکس روشنایی ضروری است و بسته به نوع فعالیت ، روشنایی پیشخوان بهتر است بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ لوکس تأمین شود. برای بهتر دیده شدن اجسام چراغها باید به گونه ای قرار گیرند که کمترین سایه را ایجاد کرده و  نور مستقیم آنها در مخروط دید افرادی که در تردد هستند و یا پشت میز نشسته و یا ایستاده اند قرار نگیرد. همچنین استفاده از نورهایی با نمود یا درصد بازتاب رنگ ( CRI ) بالا باعث کیفیت دید بهتر مشتریان و انتخاب دقیق ترآنها خواهد شد.معمولا با توجه به تاثیر رنگ نور روشن (انواع رنگهای سفید و آفتابی و یا ترکیبی )درروحیه مشتریان و ایجاد حس امنیت در معامله و اینکه مشتری در این شرایط احساس میکند هرانچه را که باید ؛ دیده است ،خرید و فروش در این اماکن راحت تر و سریع تر اتفاق میافتد.

نورپردازی-فروشگاه

 

  • نور عمومی(لایه ی محیطی) :
  • نقش نورپردازی محیطی فراهم آوردن نورپردازی کلی در یک مکان است. نورپردازی محیطی وظایف خاصی برای نور افشانی فضا بر عهده ندارد، بلکه وظیفه ی آن بیشتر پدید آوردن نوری است که به سراسر فضا بتابد و شناخت بصری مقدماتی آن را ممکن کند. میزان نور محیطی اهمیت بسیار دارد؛ اگر سطح نور محیطی به میزان قابل ملاحظه ای از سطح نور وظیفه ای (نور موضعی کاری) آن بیشتر پدید آوردن نوری است که به سراسر فضا بتابد و شناخت بصری مقدماتی آن را ممکن کند. میزان نور محیطی اهمیت بسیار دارد؛ اگر سطح نور محیطی به میزان قابل ملاحظه ای از سطح نور وظیفه ای در فضا کم تر باشد کنتراست میان نور محیطی و نور وظیفه ای افزایش می یابد و فضا رویایی تر به نظر می رسد. از سوی دیگر، اگر سطح نور محیطی تقریباً به اندازه ی سطح نور وظیفه ای باشد فضا روشن تر، سرزنده تر و مطبوع تر به نظر می آید. از آنجایی که نور محیطی بر فضای اتاق و احساسی که بر می انگیزد تاثیر می گذارد، انتخاب نورپردازی محیطی امری حساس به شمار می آید.

برای نمونه، اغلب نور محیطی در یک موزه یا بوتیک به اندازه ای کم است که کنتراستی عمیق همراه با نمایش چهره ی فضا و تشدید حس هیجان، پدید می آورد. یکی از روش های پدید آوردن این حالت در نورپردازی استفاده از چراغهای دان لایت یا فروتاب است که بدون تاباندن نور به سقف و دیوارها فقط کف را روشن می کند. به این صورت، افراد می توانند به راحتی در حالی که اتاق تاریک به نظر می رسد به هر سو که می خواهند بروند.از سوی دیگر، برای فراهم آوردن محیطی آرامش بخش لازم است تا سطوح مختلف اتاق، به ویژه سقف و قسمت های بالایی دیوارها روشن شوند. استفاده از نور فراتاب یکی از بهترین راه ها برای پدید آوردن تاثیری آرامش بخش است. غالباً هر چقدر نور فراتاب بیشتر باشد آرامش بیشتری نیز فراهم می شود.

ضروریست روشنایی کل فضا را تامین کنید به صورتی که هیچ جا تاریک نباشد زیرا تاریکی احساس ناامنی ایجاد می کند و باعث می شود که مشتری علاقه ای به بازدید از فضا نداشته باشد . اما کل فضا را به یک اندازه نورپردازی نکنید ، نورپردازی بیشتر تنها برای نقاطی است که کالاها و خدمات مهم تر قرار دارند .

به ورودی فروشگاه بیشتر توجه کنید .ورودی هایی که اصطلاحا دعوت کننده نامیده می شوند مشتری بیشتری را جذب می کنند . ورودی هایی که بزرگ و باز هستند و همچنین نور و رنگ خوبی دارند بیشتر از ورودی هایی که دیدی به داخل ندارند و یا اینکه باریک و تاریک هستند، مشتریان را دعوت به ورود می کنند.

در طراحی به نکاتی مانند حجم تردد ،رنگ کف و دیوار فروشگاه و حتی رنگ غالب محصولات توجه شود . نمایش سرویهای موجود در فروشگاه نیز جزو این طرح خواهند بود مانند:پیش بینی چراغهای اضطراری ، پیش بینی نور کافی در کالیدورها و معبرها, سرویس بهداشتی , اتاق پرو لباس ،چراغهای هدایت کننده  خروجی اضطراری و …

  • روشنایی و نورپردازی موضعی(وظیفه ایی):

دکوراسیون داخلی فروشگاه با توجه به موقعیت آن طراحی می شود، این بدین معناست که طراحی دکوراسیون فروشگاه در مناطق مختلف کاملا متفاوت است ، چرا که دکوراسیون داخلی می بایست متناسب با نیازهای مشتریان همان منطقه صورت پذیرد، در غیر اینصورت ممکن است خیلی از مشتریان با این که جذب طراحی دکور مغازه می شوند اما جسارت ورود به فروشگاه را نداشته باشند و با توجه به این اصل نورپرداز نیز ملزم به رعایت حدود خاصی خواهد بود.

از آنجا که معمولا طراحی ویترین بصورت دوره ایی درحال تغییر بوده وبسیاری از ما شانس دخالت در نقشه اولیه وجانمایی چراغها و … را نداریم پس در مرحله طراحی نورپردازی و تعیین نوع چراغ می توان به این امر پرداخت و با تعیین چراغهای جدیدو چند منظوره کاستی های احتمالی موجود در نحوه و میزان روشنایی را جبران کرد.

 اما در نورپردازی گاهی افراط می‌شود و بواسطه انتخاب نادرست رنگ , شدت نور و استفاده از روشهای نامتعارف به جای این که جاذبه ایجاد کند دافعه ایجاد می‌کند. نکته دیگر در استفاده از نور و لامپ‌های رنگی است که تناسب آن با پس‌زمینه و سایر عناصر موجود در دکور بسیار اهمیت دارد. رنگ‌ها بیش از هر چیزی در جذب یا دفع بازدیدکننده موثر هستند. به طور کلی رنگ نور و شدت و زاویه تابش و همچنین محل قرارگیری چراغ  و حفظ ریتم و هارمونی در فضا و حتی فرم ظاهری و چراغ درطراحی نورپردازی ویترین جزو نکات اصلی قلمداد میشوند.در خیلی موارد نوع,حجم و رنگ بدنه ی چراغ باعث به هم زدن تعادل دیداری میشود.

روشنایی و نورپردازی موضعی (لایه ی وظیفه ای , هنری ، دکوراتیوی) :

ویترین فروشگاه در واقع تابلویی از خلاقیت ها، نظم، تفکر و سطح کسب و کار را به نمایش می گذارد و از این بابت اولین پل ارتباطی با ذهن مشتری محسوب می شود و در واقع هویت فروشگاه است.در مرحله ی اول ,یک طراحی خوب باعث القا و حفظ این ارزشها و همچنین تاثیر در روند فرایند فروش خواهد شد یکی از ضروری ترین جنبه های طراحی ویترین توجه ویژه به تکنیک های نورپردازی آن است.و در این میان نورپردازی موثر سعی در حفظ این موقعیت بصری در ساعات مختلف روز و همچنین القای حس مورد نظر و در نهایت ارتقاء طرح خواهد داشت.

عامل “نور” باید هماهنگ با نوع کسب و کار شما باشد. امروزه انواع مختلف لامپ های رنگی با مصرف بهینه و قیمت مناسب در دسترس شما قرار دارد اما تلاش کنید تا چشم مشتریان را با نورهای آزاردهنده و بی ربط به نوع کسب و کار، از دست ندهید.

برای روشنایی ویترین بهتر است از لامپهایی با نمود رنگ بالای ۹۵ درصد استفاده شود (نظیر لامپ های متال هالید سرامیکی و یا لامپهای هالوژن و LED) . بسته به شکل ویترین و کالاهای موجود در آن می توان دو نوع سیستم را انتخاب نمود:

  1. ویترین های بزرگ با تعداد زیادی کالا: در چنین ویترینهایی لازم است کل قسمت ویترین حداقل با شدت ۵۰۰ تا ۸۰۰ لوکس به صورت یکنواخت روشن شود. برای این منظور می توان از چراغ هایی با پخش نور متقارن و باز بصورت فروتاب استفاده نمود و با استفاده از نصب نورهای موضعی جزءی و کم توان تر ، در زوایای مختلف محیط ویترین ،به رفع سایه های و اصلاح نورپردازی پرداخت. نورپردازی اغلب ویترین فروشگاه هایی نظیر کفش فروشی، طلا و جواهر، مواد غذایی و… می تواند از این نوع باشد.
  2. ویترین هایی با تعداد کالای محدود: امروزه بیشتر فروشگاه ها از این نوع ویترین استفاده می کنند. در این نوع ویترین ها به جای قرار دادن تعداد زیادی از انواع کالاهای مختلف، تعداد محدودی کالای با ارزش و مهمتر به نمایش گذاشته شده و بر روی آن تاکید می شود. در چنین حالتی باید ضمن ایجاد کنتراست کافی بین پس زمینه و سوژها به حذف و یا کمرنگ کردن عوامل بازتابنده نور (بجز سوژه) در محیط ویترین بپردازیم .در این صورت هرچه روشنایی مورد استفاده بر روی کالا متمرکزتر باشد،به هدف نزدیکتر خواهیم بود. برای داشتن روشنایی موضعی در چنین کاربردهایی از انواع لامپ با نمود بصری بالا و با پخش نور باریک استفاده می شود تا دقیقاً کالای مورد نظر روشن شود و اختلاف قابل توجهی بین شدت روشنایی کالای روشن شده با محیط اطراف ایجاد شود . در بسیاری از فروشگاه ها نظیر فروشگاه های پوشاک، عینک، عطر و ادکلن، کالای لوکس و عتیقه، ظروف کریستال و… از این سیستم استفاده می شود.

نورپردازی-فروشگاه

مطمئنا استفاده از سایر تکنیک ها بنا به نیاز پروژه و خلاقیت طراح مفیدتر و موثرتر خواهد بود پس در مرحله اول سعی کنیم سطح شناختمان را از پروژه بالا ببریم تا بتوانیم بهترین راه کار را اراثه دهیم و هدفمان را از طراحی نورپردازی مشخص نموده و به محدودیتها توجه کنیم و خارج از محدودیتها آزادانه به خلاقیت بپردازیم و برای رسیدن به شرایط مطلوب چالشهای فنی مختلف را پشت سر بگذاریم.

نورپردازی-فروشگاه

مواردی که به اطلاع شما رسید مرور مختصری بر برخی از نکات قابل توجه برای طراحی نورپردازی فروشگاهی بود که تقدیم شد. البته با توجه به پیشرفت های مهمی که در صنعت تبلیغات شاهد هستیم , سیستمهای تبلیغاتی مبتنی بر تکنولوژی های نوین روشنایی نیز میتوانند نقش مهمی را در موفقیت یک طراحی و رسیدن به اهداف پروژه داشته باشد . یک اصل در این مورد وجود دارد اینکه :انسان ها نسبت به اشیاء متحرک و فضاهای زنده و پویا توجه بیشتری نشان می دهند.استفاده از نورپردازی های هوشمند و افکتهای مختلف نوری, استفاده از تجهیزات پروژکشن و اینتراکتیو ، مپینگ و فویلهای تصویری و … جزو سرآمد این تکنولوژی میباشد.

(فویلهای تصویری با ضخامت ۱ میلیمتر بر روی شیشه ی فروشگاه چسبیده  شده و با استفاده از ویدئو پرژکتور، شیشه فروشگاه به نمایشگر بزرگی مبدل میشود و یا فناوری فویلهای لمسی ،که در این روش شیشه ی فروشگاه تبدیل به صفحه نمایش لمسی شده  و افراد می توانند بیرون از فروشگاه شما و فقط با لمس شیشه بیرونی ،نیازهای اطلاعاتی اولیه خود را مرتفع سازند)

دیدگاه خود را بنویسید