انجام شده توسط شرکت طراحی موریس بریل (Maurice Brill) برنده جایزه فوق العاده IALD (انجمن بین المللی طراحان نورپردازی International Lighting Designers Association) گردید.

فرم متحرک مرکز فرهنگی حیدر علی اف با فرم سطح یکپارچه ساخته شده است که از کف به سمت دیوار حرکت می کند و سپس ادامه آن تبدیل به سقف می شود. لذا نورپردازی نیز به حجم دائما در حال جنب و جوش بنا پاسخ می دهد و کیفیت تندیس گونه ساختمان را با استفاده از نور در جهت نمایان کردن سطوح داخلی و خارجی اظهار می دارد. راه حل کلیدی مورد استفاده شامل نورپردازی فلورسنت دارای انحنا و سه بعدی(۳D)قرار داده شده در پوسته ساختمان ، نورهای منحنی سه بعدی(۳D) واترپروف IP68 مورد استفاده در کف ، و سیستم نورپردازی ال ای دی توان بالا High Power LED  برای سالن کنفرانس می باشد.یکی از داوران این گونه ترکیب نورپردازی را مورد تحسین قرار می دهد:”حرکت نرم و منعطف نور در مسیر پروژه به زیبایی قدرت معماری را منتقل می کند

مرکز فرهنگی حیدر علی اف-نورپارس

نورپردازی فضای سبز و نمای خارجی دارای سلسه مراتب مشخصی هستند که از فرم سایت پیروی می کنند.محیط پر تضاد با استفاده از نور ملایم باعث راهنمایی عابرین پیاده به سمت ساختمان اصلی  می شود و همچنین تاکید بر سطوح عمودی و  آب نما دارد.نشان گر های ال ای دی LED منحنی در داخل محوطه ها و پله ها حس حرکت و پویای را در محیط تاریک اطراف ایجاد می کند.نمای پانورامایی زیبا ایجاد شده است و در جهت پرهیز از تداخل منابع نوری با آن ، منابع نوری در ارتفاع بالا نصب شده اند.یکی از داوران با هیجان گفت : “ببینید نور چه می کند؟من عاشق پوشش نرم نور بر نماهای خارجی هستم. منابع نوری IP68 برای نورپردازی کف ، چراغ های دفنی رو به بالا و والواشر ها برای نورپردازی نما مورد استفاده قرار گرفته اند. فضاهای نزدیک تر به ساختمان به وسیله رنگ های گرم تر نورپردازی شده اند تا شبیه تر به فضای داخلی باشند، که هر چه از نمای شیشه ای دورتر می شویم رنگ آن سردتر می شود که باعث تقویت افکت فانوس شکل می شود.

مرکز فرهنگی حیدر علی اف-نورپارس

در محوطه چند منظوره حال ، نورپردازی برجستگی های سقف حدود ۳۰۰ لوکس نور بر صفحه کار برای کنفرانس ها فراهم می کند. منابع نوری اسپات جهت دار باعث تقویت میزان زمان استفاده از فضا برای مناسبت ها می شود. نفوذ نوری که از هم پوشانی سقف و دیوار می آید فضایی را خلق می کند که چشم را تحریک می کند. بهره وری از منابع نورپردازی ال ای دی LED سه بعدی (۳D)نورپردازی زمینه Ambient را ایجاد می کند که توسط منابع نوری اسپات مخفی در سقف تکمیل می شود.

مرکز فرهنگی حیدر علی اف-نورپارس

جزئیات پروژه :

_طراحی نورپردازی :

آنیکت گور Aniket Gore

راب هانیویل Rob Honeywill

ماوریس بریل Maurice Brill

_طراحی معماری :

گروه معماری زاحا حدید Zaha Hadid Architects

HEYDAR ALIYEV CULTURAL CENTER HONORED WITH IALD AWARD OF EXCELLENCE LIGHTING DESIGN BY MAURICE BRILL LIGHTING DESIGN LTD LAS VEGAS, NV USA, 4 JUNE 2014

گرداوری مطلب و نویسنده :علی توانایی جبارزاده

دیدگاه خود را بنویسید